Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2016
2016-07-01 - 2016-07-03, Ring Knutstorp, 2070 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 11 Söndagen den 3:e juli 2016
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 22.77 km 1:17.374, Reinhold Daubner
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
146Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:17.38714:53.77111
252Hans BeckertSWEAnderstorp RC
FalkenbergAustin Cooper 970 S2CT6 F01:20.34814:58.5961104.825
350Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa3CT6 F01:17.37414:59.6471105.876
438Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport4CT6 F01:19.99915:34.1861140.415
554Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S5CT6 F01:21.24315:44.6671150.896
634Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport6CT6 F01:21.99215:49.0841155.313Knalle Racing
730Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport7CT6 F01:23.78816:04.401111:10.63
828Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport8CT6 F01:22.5716:06.14111:12.369
936Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport9CT6 F01:23.63216:21.098111:27.327
1060Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S10CT6 F01:21.13716:21.55111:27.779


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
117Sven-Ola StenquistSWESSK
Skepplanda Fiat Abarth 850 TC1CT1 E01:24.68614:55.978101 v
1219Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 962CT1 E01:25.67914:57.084101 vKnalle Racing
136Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 963CT1 E01:25.61514:57.406101 vRost & Rök Racing
141Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A354CT1 E01:26.03515:00.286101 v
159Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura5CT1 E01:25.28715:01.485101 v
1663Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport11CT6 F01:25.79915:09.576101 v
174Anders JohanssonSWEMSCC
BjärredSAAB 93B6CT1 E01:28.19115:24.875101 v
1831Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9612CT6 F01:29.49615:34.044101 v
195Emil AnderssonSWESvedala MK
JönköpingSAAB 93B7CT1 E01:30.95715:53.867101 v
2015Kenneth NilssonSWERHK
TeckomatorpSAAB 968CT1 E01:31.0816:09.83101 v
212Alf KarlssonSWERHK
ÅhusSAAB 969CT1 E01:31.09716:13.338101 v
223Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior10CT1 E01:31.42215:14.37892 vNo Racing Team

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF10Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 SCT1 E01:30.87209:28.6376DNF
DNF62Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 96CT6 F01:21.55204:15.0183DNF
DNS18Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 FuturaCT1 EDNS
DNF43Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 96CT6 F01:33.323DNFPersson & Partners AB



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
60Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S15 sek tillägg p g a omkörning under gulflagg.

Tävlingsledare: Max Dymling   Domare: Mikael Karlstedt   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.