Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2016
2016-07-01 - 2016-07-03, Ring Knutstorp, 2070 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 9 Lördagen den 2:e juli 2016
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 18.63 km 1:17.599, Mattias Ståhlberg
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
152Hans BeckertSWEAnderstorp RC
FalkenbergAustin Cooper 970 S1CT6 F01:17.97412:43.5759
250Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa2CT6 F01:18.26112:44.701901.126
360Mattias StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S3CT6 F01:17.59912:45.032901.457
446Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC4CT6 F01:18.04412:45.094901.519
538Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport5CT6 F01:17.87413:05.488921.913
662Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 966CT6 F01:20.87413:08.522924.947
730Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport7CT6 F01:23.43813:26.218942.643
828Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport8CT6 F01:23.00913:26.723943.148
934Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport9CT6 F01:22.24413:29.675946.1Knalle Racing
1054Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S10CT6 F01:20.94913:31.109947.534


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
117Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC1CT1 E01:23.37113:32.235948.66
1243Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 9611CT6 F01:23.08913:41.143957.568Persson & Partners AB
139Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura2CT1 E01:25.61513:50.93791:07.362
1419Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 963CT1 E01:25.63413:51.25691:07.681Knalle Racing
156Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 964CT1 E01:26.42813:51.49991:07.924Rost & Rök Racing
161Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A355CT1 E01:26.65713:55.19691:11.621
1763Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport12CT6 F01:26.26314:08.11791:24.542
1818Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 Futura6CT1 E01:26.914:09.67491:26.099
194Anders JohanssonSWEMSCC
BjärredSAAB 93B7CT1 E01:28.80312:46.00681 v
2031Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9613CT6 F01:29.16812:53.11581 v
215Emil AnderssonSWESvedala MK
JönköpingSAAB 93B8CT1 E01:30.44813:03.42481 v
2215Kenneth NilssonSWERHK
TeckomatorpSAAB 969CT1 E01:30.95713:04.87181 v
2336Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport14CT6 F01:25.45313:10.96381 v
243Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior10CT1 E01:31.38413:17.51381 vNo Racing Team
252Alf KarlssonSWERHK
ÅhusSAAB 9611CT1 E01:31.65913:18.08781 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNS10Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 SCT1 EDNS



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
10Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 STappade hjulet på uppvärmningsvarvet.
34Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport15 sek tillägg p g a tjuvstart.
54Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S15 sek tillägg p g a tjuvstart.

Tävlingsledare: Max Dymling   Domare: Mikael Karlstedt   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.