Velodromloppet Historic GP Karlskoga 2016
2016-06-17 - 2016-06-19, Gelleråsbanan, 2400 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Söndagen den 19:e juni 2016
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:26.817, Jasper Izaks
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Kval 1 6300



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
144Jasper IzaksNEDKNAF SHAA
AmsterdamFiat Abarth 1000 TC1CT6 F01:26.817
253Jan Gunleik KilenNORNSK
NykirkeAustin Cooper S 2CT6 F01:27.655
352Hans BeckertSWEAnderstorp RC
FalkenbergAustin Cooper 970 S3CT6 F01:27.835
446Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC4CT6 F01:28.089
550Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa5CT6 F01:28.225
627Kjell WallinSWEAlmunge MK
VästerhaningeMorris Cooper 970 S6CT6 F01:29.097
760Tobias StåhlbergSWEKAK
StockholmBMC Cooper 970 S7CT6 F01:30.775
862Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 968CT6 F01:31.231
934Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport9CT6 F01:32.269Knalle Racing
1055Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S10CT6 F01:33.324


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
117Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC1CT1 E01:33.422
1228Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport11CT6 F01:33.593
1326Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport12CT6 F01:33.837
1430Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport13CT6 F01:34.153
1543Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 9614CT6 F01:34.606Persson & Partners AB
169Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura2CT1 E01:35.291
1736Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport15CT6 F01:35.337
1819Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 963CT1 E01:36.414Knalle Racing
1935Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport16CT6 F01:36.535
206Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 964CT1 E01:38.354Rost & Rök Racing
2137Per Erik SkograndNORNSK
TrondheimAustin Cooper 99817CT6 F01:38.986Singsaker Racing
2263Timo MurbergerSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport18CT6 F01:39.625
231Peter KumlinSWERHK
VinönAustin A355CT1 E01:40.292
2431Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9619CT6 F01:40.646
2520Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Mini 8506CT1 E01:41.082
263Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior7CT1 E01:41.337No Racing Team
2710Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S8CT1 E01:43.721
2818Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 Futura9CT1 E01:44.289
2912Dick GärderSWERHK
KarlstadFord Anglia10CT1 E01:45.303

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Anmälare
3038Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 SportCT6 F
318Sebastian WrethagenSWEMK Gutarna
KatthammarsvikSAAB 96CT1 E

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Lena Holm
Dessa tider är producerade av: Karlskoga Motorstadion
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.