Kinnekulle Historic Meeting 2016
2016-05-13 - 2016-05-15, Kinnekulle Ring, 2073 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 15 Söndagen den 15:e maj 2016
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 31.095 km 1:08.103, Hans Beckert
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
148Hans BeckertSWEAnderstorp RC
FalkenbergAustin Cooper 970 S1CT6 F01:08.10317:12.70415
246Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC2CT6 F01:08.74117:22.3041509.6
350Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa3CT6 F01:08.10517:22.5841509.88
427Kjell WallinSWEAlmunge MK
VästerhaningeMorris Cooper 970 S4CT6 F01:10.49617:54.3931541.689
534Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport5CT6 F01:11.72918:08.21555.496Knalle Racing
630Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport6CT6 F01:13.26318:23.682151:10.978
726Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport7CT6 F01:13.02917:20.361141 v
862Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 968CT6 F01:11.61217:21.044141 v
955Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S9CT6 F01:13.16917:23.941141 v
1060Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S10CT6 F01:11.81117:25.103141 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1136Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport11CT6 F01:13.72117:27.023141 v
129Jan ChristiansSWERHK
BorlängeAustin A40 Futura1CT1 E01:15.48217:55.958141 v
1319Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 962CT1 E01:15.75118:01.843141 vKnalle Racing
146Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 963CT1 E01:17.29818:12.37141 vRost & Rök Racing
1531Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9612CT6 F01:19.91417:38.096132 v
165Emil AnderssonSWESvedala MK
JönköpingSAAB 93B4CT1 E01:18.53317:38.756132 v
1712Dick GärderSWERHK
KarlstadFord Anglia5CT1 E01:19.73317:40.304132 v
187Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC6CT1 E01:13.20517:33.795123 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNS4Anders JohanssonSWEMSCC
BjärredSAAB 93BCT1 EDNS
DNS28Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 SportCT6 FDNS

Tävlingsledare: Börje Blomén   Domare: Per Birkefall   Tävlingssekreterare: Monki Eklund
Dessa tider är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.