Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2008
2008-07-04 - 2008-07-06, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 12 Söndagen den 6:e juli 2008
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 24.84 km 1:22.934, Arne Allard
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD 66-71 CT11/16 G u1150
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
STD-65 CT 6 F 1001-1150
Heat 2 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
120Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC1CT11/16 G01:22.93416:55.79912
227Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 9981CT6 F01:24.24417:05.151209.351
325Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10002CT6 F01:23.47717:05.2781209.479
428Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport3CT6 F01:24.01817:05.6711209.872Svenska Saabklubben
58Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super1CT1 E01:26.62117:36.1851240.386
629Sam BernhardssonSWESäffle MC
SäffleBMW 700 S Coupé4CT6 F01:26.55817:36.671240.871
742Lennart HermanssonSWERHK
HaboDKW F125CT6 F01:26.85117:41.7121245.913
89Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura2CT1 E01:28.45518:04.201121:08.402
93Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior3CT1 E01:31.107111 vNo Racing Team
105Bo JohanssonSWEAlingsås MK
AlingsåsRenault Dauphine R10934CT1 E01:32.272111 v


 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF24Sebastian WrethagenSWEMK Gutarna
KatthammarsvikAustin Cooper SCT6 F01:23.2088DNF
DNF22Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel KadettCT6 F01:24.7844DNF
DNF57Håkan LidebjerSWEV:a Östergötlands MK
SkänningeSAAB 96 SportCT6 F01:57.9892DNF
DNS12Erik Irring LarsenDENHMS - DK
OdenseCitroën 11CT2-5 EDNS
DNS51Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R8 GordiniCT6 FDNS
DNS77René ChristensenDENHMS - DK
FredricaCitroën 11CT2-5 EDNS



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
3Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW JuniorTyvärr finns inga sluttider på förarna som har kört mindre än 12 varv. Förhoppningsvis får vi dem.

Tävlingsledare: Robin Wachman   Domare: Claes-Göran Elofsson   Tävlingssekreterare: Leif Jespersson
Dessa tider är producerade av: AHG Timekeeping
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.