Falkenberg Classic Final 2015
2015-09-11 - 2015-09-13, Falkenberg, 1840 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 15 Söndagen den 13:e september 2015
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 27.6 km 58.168, Lars Davidsson
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 2000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
157Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport1CT6 F58.34914:48.45415
239Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S2CT6 F58.16814:48.8081500.354
350Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa3CT6 F58.92514:56.9321508.478
454Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S4CT6 F59.89415:17.8481529.394
560Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S5CT6 F01:00.60915:28.3161539.862
655Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S6CT6 F01:00.09515:28.9341540.48
762Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 967CT6 F01:00.72915:30.7771542.323
843Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 968CT6 F01:02.09515:48.502151:00.048P2 Racing
930Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport9CT6 F01:02.27715:48.909151:00.455
1026Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport10CT6 F01:03.20515:09.12141 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1119Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 961CT1 E01:05.44715:31.952141 vKnalle Racing
1236Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport11CT6 F01:03.80315:39.508141 v
136Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 962CT1 E01:06.215:49.223141 vRost & Rök
147Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC3CT1 E01:06.09515:49.784141 v
1531Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9612CT6 F01:07.5314:52.534132 v
1651Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R813CT6 F01:07.01915:01.201132 v
1710Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S4CT1 E01:09.64915:34.285132 v
185Emil AnderssonSWESvedala MK
JönköpingSAAB 93B5CT1 E01:09.62715:35.047132 v
1912Dick GärderSWERHK
KarlstadFord Anglia6CT1 E01:11.98314:49.643123 v
203Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior7CT1 E01:11.83214:50.308123 vNo Racing Team

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNS28Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 SportCT6 FDNS

Tävlingsledare: Patrik Ivarsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Monki Eklund
Dessa tider är producerade av: Raceresults.se
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.