Falkenberg Classic Final 2015
2015-09-11 - 2015-09-13, Falkenberg, 1840 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 15 Lördagen den 12:e september 2015
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 27.6 km 58.553, Mikael Mohlin
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 1 2000



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
157Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport1CT6 F58.55314:56.23515
250Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa2CT6 F58.72614:58.9961502.761
339Lars DavidssonSWEVäxjö SVK
VäxjöMorris Cooper 970 S3CT6 F58.64114:59.2031502.968
460Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S4CT6 F59.28615:02.5661506.331
554Bruno HelgessonSWERHK
HarplingeAustin Cooper 970 S5CT6 F01:00.05715:16.421520.185
655Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S6CT6 F01:01.1515:37.8741541.639
743Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 967CT6 F01:02.07715:47.2591551.024P2 Racing
862Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 968CT6 F01:00.76815:47.5281551.293
930Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport9CT6 F01:02.52515:54.1441557.909
1026Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport10CT6 F01:03.59215:12.895141 v


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1136Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 Sport11CT6 F01:04.86915:28.723141 v
1219Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 961CT1 E01:05.22915:29.52141 vKnalle Racing
136Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 962CT1 E01:06.42115:47.008141 vRost & Rök
147Sven-Ola StenquistSWESSK
Skepplanda Fiat Abarth 850 TC3CT1 E01:06.32215:52.665141 v
1551Bo SeverinssonSWERHK
LöddeköpingeRenault R812CT6 F01:07.04915:56.361141 v
1631Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 9613CT6 F01:08.06915:04.882132 v
175Emil AnderssonSWESvedala MK
JönköpingSAAB 93B4CT1 E01:08.22115:18.453132 v
1810Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S5CT1 E01:09.36715:26.339132 v
1912Dick GärderSWERHK
KarlstadFord Anglia6CT1 E01:12.05516:03.465132 v

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF3Per HågemanSWERHK
MalmöDKW JuniorCT1 E01:08.19705:54.7065DNFNo Racing Team
DNF28Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 SportCT6 F03:49.9582DNF

Tävlingsledare: Patrik Ivarsson   Domare: Reine Eriksson   Tävlingssekreterare: Monki Eklund
Dessa tider är producerade av: Raceresults.se
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.