Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2015
2015-07-03 - 2015-07-05, Ring Knutstorp, 2070 m, spfr14

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 11 Söndagen den 5:e juli 2015
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 22.77 km 1:18.045, Hans Beckert
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
Heat 2 5500



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
157Mikael MohlinSWEBohus RC
KungälvSAAB 96 Sport1CT6 F01:18.47414:37.1611
246Per SkårnerSWEVäxjö SVK
KäringerydFiat Abarth 1000 TC2CT6 F01:18.55214:44.1761107.016
350Reinhold DaubnerSWEKolsva MS
ArbogaFiat Abarth 1000 Corsa3CT6 F01:19.96314:52.7531115.593
441Tommy JagerwallSWEHässleholms MK
HässleholmBMC Cooper 970 S4CT6 F01:19.7714:52.8941115.734
527Magnus RehbinderSWERHK
BrommaMorris Cooper 970 S5CT6 F01:20.51215:06.3151129.155
634Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport6CT6 F01:21.63515:28.5671151.407Knalle Racing
755Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S7CT6 F01:21.39215:29.2191152.059
838Fredrik TornérhielmSWERHK
LidingöSAAB 96 Sport8CT6 F01:21.19615:32.8211155.661
943Per Ola PerssonSWERHK
HalmstadSAAB 969CT6 F01:22.92715:33.581156.42P2 Racing
1026Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport10CT6 F01:24.06715:42.351111:05.191


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
1128Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport11CT6 F01:23.99115:43.196111:06.036
1230Christer OlssonSWETomelilla MK
TomelillaSAAB 96 Sport12CT6 F01:24.28615:50.689111:13.529
1360Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S13CT6 F01:22.51915:53.247111:16.087
1419Peter NylénSWERHK
TrollhättanSAAB 961CT1 E01:26.00416:02.937111:25.777
157Gustaf StenquistSWERHK
SkepplandaFiat Abarth 850 TC2CT1 E01:24.31514:34.403101 v
166Karl-Gustaf RundbergSWEHyllinge MS
KlippanSAAB 963CT1 E01:26.66714:47.88101 vRost o Rök Racing
1762Ulf SvenssonSWESVKG
ÄlvängenSAAB 9614CT6 F01:23.38114:49.789101 v
183Per HågemanSWERHK
MalmöDKW Junior4CT1 E01:28.89915:12.712101 vNo Racing Team
1920Kari LehtoSWERHK
HuddingeAustin Mini 8505CT1 E01:28.94115:13.182101 v
2010Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S6CT1 E01:31.39515:37.964101 v
215Emil AnderssonSWESvedala MK
JönköpingSAAB 93B7CT1 E01:31.60415:39.565101 v
224Jakob LarssonSWEMalmö AK
LundSAAB 93B8CT1 E01:31.07815:40.722101 v
232Alf KarlssonSWERHK
ÅhusSAAB 969CT1 E01:34.73915:42.004101 v
2412Søren MalmstrømDENHMS - DK
KøbenhavnBMW 700 S Coupé15CT6 F01:33.88414:45.75692 vNørrebro Racing
2518Mats LundkvistSWESSK
SträngnäsAustin A40 Futura10CT1 E01:26.19111:50.7838DNF

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF48Hans BeckertSWEAnderstorp RC
FalkenbergAustin Cooper 970 SCT6 F01:18.04504:14.1093DNF
DNS13Tobias SvanbergSWEBengtsfors MC
FrändeforsAustin A35CT1 EDNSSwan Hill Racing
DNS31Gert KronborgSWESvedala MK
YstadSAAB 96CT6 FDNS
DNS36Lars-Erik DanielssonSWEMSK Hammaren
SurahammarSAAB 96 SportCT6 FDNS



Announcement

Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Anledning
48Hans BeckertSWEAnderstorp RC
FalkenbergAustin Cooper 970 S15 sek tillägg p g a tjuvstart.
55Anne Grete DahlNORNSK
NykirkeAustin Cooper 970 S15 sek tillägg p g a tjuvstart.
60Jerry StåhlbergSWEKAK
EkeröBMC Cooper 970 S15 sek tillägg p g a tjuvstart.

Tävlingsledare: Max Dymling   Domare: Mikael Karlstedt   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.