Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2009
2009-07-03 - 2009-07-05, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 0 Fredagen den 3:e juli 2009
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 0 km 1:20.606, Tommy Jagerwall
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD 66-71 CT11/16 G u1150
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
Kval 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
141Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper 970 S1CT6 F01:20.606Team CaWalli Bilsport & MC
225Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10002CT6 F01:22.141
321Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F123CT6 F01:22.382
434Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport4CT6 F01:23.231Svenska Saabklubben
515Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport5CT6 F01:23.906Svenska Saabklubben
628Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport6CT6 F01:24.216Svenska Saabklubben
726Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport7CT6 F01:24.38Svenska Saabklubben
85Bo JohanssonSWERHK
AlingsåsRenault Dauphine R10931CT1 E01:24.549
922Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett8CT6 F01:24.953
109Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura2CT1 E01:27.344


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Diff Anmälare
118Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super3CT1 E01:27.834Svenska Saabklubben
12112Erik Irring LarsenDENHMS - DK
OdenseCitroën 111CT2-5 E01:28.453
133Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior4CT1 E01:30.038No Racing Team
1444Johan WållgrenSWERHK
HaboOpel Kadett9CT6 F01:30.268
1546Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC10CT6 F01:30.747Staffans Paté Bageri

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Anmälare
DNS6Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92BCT1 ESvenska Saabklubben
DNS10Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 SCT1 E
DNS12Johnny AldossonSWEBengtsfors MC
ÅrjängFord AngliaCT1 E
DNS20Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TCCT11/16 G

Tävlingsledare: Robin Wachman   Domare: Claes Elofsson   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.