Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2009
2009-07-03 - 2009-07-05, Ring Knutstorp, 2070 m, Ingen

 
Serie: Varv: Tävlingsdag:
RHK 10 Lördagen den 4:e juli 2009
Heat: Längd: Snabbaste varv:
Standard-65 1000cc 20.7 km 1:21.045, Lars Byström
Klass: Typ: Publik:
1000cc Period E
1000cc Period F
STD 66-71 CT11/16 G u1150
STD-65 CT 2-5 E ö1000cc
Heat 1 Ej angivet



Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
141Tommy JagerwallSWERHK
HässleholmBMC Cooper 970 S1CT6 F01:21.37213:51.06210Team CaWalli Bilsport & MC
221Lars ByströmSWEHyllinge MS
KågerödDKW F122CT6 F01:21.04514:04.4871013.425
325Lars GöranssonSWEMSCC
HelsingborgNSU Prinz 10003CT6 F01:21.67114:07.3821016.32
434Anders JensenSWEBorås MK
BoråsSAAB 96 Sport4CT6 F01:22.02414:16.2851025.223Svenska Saabklubben
515Nils-Olof JonssonSWESträngnäs AMS
SträngnäsSAAB 96 Sport5CT6 F01:23.03114:18.1651027.103Svenska Saabklubben
626Lennart NilssonSWEKils MK Bil
KilSAAB 96 Sport6CT6 F01:23.62914:19.1041028.042Svenska Saabklubben
75Bo JohanssonSWERHK
AlingsåsRenault Dauphine R10931CT1 E01:23.94114:20.2551029.193
828Krister WigrenSWEArlövs MC
LöddeköpingeSAAB 96 Sport7CT6 F01:23.02614:21.8891030.827Svenska Saabklubben
922Dan HenningssonSWEFalkenbergs MK
LaholmOpel Kadett8CT6 F01:24.46814:40.1451049.083
108Hans EklundSWEFalkenbergs MK
GrästorpSAAB 96 GT 750 Super2CT1 E01:27.90514:58.158101:07.096Svenska Saabklubben


Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Pl i klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
119Elmon LarssonSWESVKG
LerumAustin A40 Futura3CT1 E01:27.65614:58.424101:07.362
1246Staffan RuniusSWEHyllinge MS
VallentunaFiat Abarth 1000 TC9CT6 F01:28.8415:17.993101:26.931Staffans Paté Bageri
1344Johan WållgrenSWERHK
HaboOpel Kadett10CT6 F01:30.01613:55.67791 v
1420Arne AllardSWESMK Motala
VikingstadFiat Abarth 1000 TC1CT11/16 G01:22.78614:16.28491 v
1510Alf PåhlssonSWETrelleborgs MK
TrelleborgDKW AU 1000 S4CT1 E01:31.80914:16.86691 v
166Niklas EnanderSWEFalkenbergs MK
GöteborgSAAB 92B5CT1 E01:31.56914:18.83391 vSvenska Saabklubben
1712Johnny AldossonSWEBengtsfors MC
ÅrjängFord Anglia6CT1 E01:37.04315:25.11591 v
183Per HågemanSWEKAK/S
MalmöDKW Junior7CT1 E01:27.92914:36.13573 vNo Racing Team

 

Not classified

Pl Snr Förare Land Klubb Ort Fordon Klass Bst varvt Sluttid Varv Diff Anmälare
DNF112Erik Irring LarsenDENHMS - DK
OdenseCitroën 11CT2-5 E01:28.4606:11.2414DNF

Tävlingsledare: Robin Wachman   Domare: Claes Elofsson   Tävlingssekreterare: Mats Ek
Dessa tider är producerade av: Race Consulting
En site från Eventsupport Sweden AB i samarbete med Kooperativet Arbetsmyran, Racefoto och Bloms IT.