SSK & RHK Festivalen Kinnekulle 1998
Volvo Original Cup, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Lördag 15 augusti 1998
Tävlingsledare:
Lars-Berne Andersson
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Volvo Original Cup
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:14.522, Anders Manley
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Volvo Original Cup
Pole Position:
#7 Anders Manley
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Inger Pettersson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
17Anders ManleySWEFjärås MKHyssnaVolvo 24201:14.522 
232Tone SlåttlandNORKNA KongsbergKløftaVolvo 24201:14.945 
388Markus NorströmSWEBotkyrka MKHuddingeVolvo 24201:14.967 
424Stefan NymanSWEBorlänge MKLeksandVolvo 24201:15.095 
542Rogert LevinSWEMariestads MSMariestadVolvo 24201:15.255 
698Peggy Dicksdotter-HermanssonSWESimrishamns MKSjöboVolvo 24401:15.333 
712Lars Åke BjörkSWEKarlskoga MFHallsbergVolvo 24201:15.439Aros Teknik Racing Team
880Olle HällströmSWEJärfälla MKHässelbyVolvo 24201:15.588Mätbussen AB
934Roger RudenbrandtSWEBorås MKHedaredVolvo 24201:15.61 
1040John GraffSWESSKStorvretaVolvo 24401:15.664 
1113Frank A DahlNORNAF HallingdalÅlVolvo 24401:15.704 
1225Björn KüllerSWEBotkyrka MKTumbaVolvo 24201:15.734 
131Benno AndreassonSWEMK VättleStenkullenVolvo 262C01:15.741Assistanskåren
1449Max JensenSWESMK ÖrebroÖrebroVolvo 24201:15.998 
1577Patrik JanssonSWEMK VättleLerumVolvo 24201:16.131 
1650Mats GustavssonSWEÖrebro BMCKRanstaVolvo 24201:16.584Aros Teknik Racing Team
1797Henrik PetterssonSWEMK VättleBleketVolvo 24401:16.591 
1866Mikael EngdahlSWEÖrebro RCKumlaVolvo 24401:16.664 
1957Peter HolmbergSWEFilms MKÖrbyhusVolvo 24401:16.73 
2083Petter HalvorsenNORNMK Sarpsborg/RudskogenRyggeVolvo 24201:16.833 
215Anders LarssonSWEFalkenbergs MKRolfstorpVolvo 24201:17.215 
2251Klas AnderssonSWESMK ÖrebroÖrebroVolvo 24401:18.066 
2375Fredrik AnderssonSWETeknis MCÖrebroVolvo 24401:18.093 
2418Martin OlssonSWESotenäs MKKungshamnVolvo 24401:18.977 
259Peter KarlssonSWELjusdals MKKårböleVolvo 24201:19.22 
2616Sture NilssonSWEVänersborgs MKFärgelandaVolvo 24201:19.24 
2726Ingvar NilssonSWEHällefors MKHälleforsVolvo 24201:19.629 
2811Fredérick BylundSWEKolsva MSValskogVolvo 24401:19.671 
2929Jan "Janne" PerssonSWESMK HörbySödertäljeVolvo 24401:20.067 
3020Tommy SkjäråsenSWEBorås MKBoråsVolvo 24401:20.14Team CD Cardic/Bildelsspecialisten
3158Nils JönssonSWEKristianstad KKTollarpVolvo 24401:20.529 
3265Ludwig HattingerSWEFalkenbergs MKVäröbackaVolvo 24201:20.867 
3345Kjell AnderssonSWEStenungsunds MSStenungsundVolvo 24201:21.583 
3485Bjarne GammelbyNORNMK Aurskog-HølandSkedsmokorsetVolvo 24401:22.031 

Tiderna är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb

Design by Bloms IT