STCC Anderstorp 1998
Formel Ford 1600cc, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 27 juni 1998
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Formel Ford 1600cc
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:43.683, Robert Dahlgren
Domare:
Alf Nordin
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
Formel Ford 1600cc
Pole Position:
#3 Robert Dahlgren
Publik:
13800
Tävlingssekreterare:
Jeane Gustavsson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonSnabbaste varvAnmälare
13Robert DahlgrenSWESkellefteå MSSkellefteåSwift SC9701:43.683Brorsson Racing
21Andreas BoströmSWEHyllinge MSTyringeSwift SC9401:44.28 
32Robin RudholmSWEBorås MKBoråsVan Diemen RF9201:44.524Kjell Tuvemark Marknadsföring
427Hans-Martin HallbergNORNAF Asker & BærumOsloVan Diemen RF9101:44.53NAF AeB Juniorteam
524Teemu AnttilaFIN500 Kerho ClubKotkaVan Diemen RF9501:44.76 
64Christoffer HäggstamSWETeam SkogsåkarnaSträngnäsReynard 89F01:44.866 
79Stefan HjelmSWESMK ArbogaArbogaVan Diemen RF9501:44.892 
825Johan SvahnFINHistoric Race-FINJakobstadVan Diemen RF9201:45.675 
928Thomas BråtheNORMAHobølSwift SC9401:45.826Shell Motorsport Norge
1031Kjell DunderSWEGötene MKGöteneVan Diemen RF9101:46.121 
1119Liselott EricssonSWELinköpings MSLinköpingVan Diemen RF9001:46.54 
1215Pier SteffanssonSWEBohus RCKärnaVan Diemen RF9201:46.752 
137Niklas JonssonSWEHyllinge MSStaffanstorpReynard 89F01:46.847 
1416Robert BjörkmanSWEKalmar MKKalmarReynard 89F01:47.066Brorsson Racing
1534Jan KarlssonSWEAnderstorp RCHyltebrukVan Diemen RF9201:47.184 
1621Fredrik HeinsjöSWEAnderstorp RCGislavedVan Diemen RF9201:47.207Elgh Motorsport
1714Anders FlodegårdSWEKatrineholms MKNyköpingVan Diemen RF9101:47.597 
1823Kenneth FinnäsFINÅlands MKJomalaVan Diemen RF9301:47.993 
1910Jimmy JacobssonSWESMK HedemoraVikmanshyttanSwift SC9501:48.184PJ Racing Promotion AB
2020Yngve SällqvistSWEKatrineholms MKKatrineholmReynard 88F01:48.264Paddock Bend Racing
2126Thomas AndersenNORNMK VarnaÅrosVan Diemen RF9601:48.466 
2229Fredrik WallbergSWEAnderstorp RCHuskvarnaSwift SC9101:48.776 
238Michaela Månlycke (Axelsson)SWERHKGrimslövSwift SC9301:50.245 
2446Roy Arild EdlandNORKNA StavangerStavangerVan Diemen RF8901:55.926 
2517Fredrik ScherdinSWEBollnäs MKBollnäsVan Diemen RF8901:56.348 

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT