STCC Knutstorp 1999
STCC, Superpole

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
STCC
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 15 maj 1999
Tävlingsledare:
Thomas Lindsjö
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STCC
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:01.438, Mattias Ekström
Domare:
Per Birkefall
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STCC
STCC Synsam Cup
Pole Position:
#21 Mattias Ekström
Publik:
10000
Tävlingssekreterare:
Anders Ekstrand

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
121Mattias EkströmSWESMK HedemoraSnickarboAudi A4 Quattro ST1, STCC01:01.438KMS-Kristoffersson Motorsport
21Fredrik EkblomSWEÖrebro RCÖrebroBMW 320i E362, STCC01:01.596West Coast Racing
32Jan "Flash" NilssonSWEKAKKarlstadVolvo S403, STCC01:01.601Volvo S40 Racing Team Sweden
412Thomas JohanssonSWEKarlskoga MFKarlstadFord Mondeo ST4, STCC01:01.783Mobil 1 Ford Racing
513Hubert "Hubbe" BerghSWEMK ScandiaMalagaHonda Accord5, STCC01:02.029Svenska Honda Bilimport AB
611Tommy RustadNORNMK HadelandHarestuaNissan Primera ST6, STCC01:02.159Elgh Motorsport
728Per-Gunnar "Peggen" AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergBMW 320i E361, SC01:02.215West Coast Racing
89Jens EdmanSWETjust MKKristianstadVolvo S407, STCC01:01.514Volvo S40 Racing Team Sweden
820Tommy KristofferssonSWEMK Team WestomArvikaAudi A4 Quattro ST8, STCC01:02.254KMS-Kristoffersson Motorsport
922Pontus MörthSWEKils MK BilKilNissan Primera ST2, SC01:02.447Neste Oil AB
1010Carl RosenbladSWEKAKLundNissan Primera ST9, STCC01:02.892Elgh Motorsport
1133Kim EsbjugNORKNA Indre og Ytre ØstfoldYtre EnebakkBMW 320i E363, SC01:03.035 
1215Thomas SchieNORNAF OsloOsloAlfa Romeo 15610, STCC01:03.082Picko Troberg Racing
1339Tomas NyströmSWEMK RimoRimboNissan Primera ST4, SC01:03.115Nyströms Cement/Leca
1426Rolf UhrSWENorrköpings MKÅbyOpel Vectra5, SC01:03.306Nordic Miltronic Motorsport
1524Georg BakajevSWEBorås MKBoråsBMW 320i E366, SC01:03.336Beds AB
1632Peter HallénSWESkövde MKTibroBMW 320i E367, SC01:03.475 
176Jan BrunstedtSWESSKÅkersbergaOpel Vectra11, STCC01:03.922Opel Motorsport
1823Nicklas KarlssonSWEKatrineholms MKVallaAlfa Romeo 155 TS8, SC01:04.325Euroracing
1916Stefan LindbergSWETeam 13MölndalHonda Accord12, STCC01:04.358Svenska Honda Bilimport AB
2029Tord LinnerudNORKNA SolørGjøvikOpel Vectra9, SC01:04.492 
2127Anders SvenssonSWESSKSkövdeBMW 320i E3610, SC01:04.653 
2230Niklas DanielssonSWESSKHalmstadBMW 320i E3611, SC01:05.027West Coast Racing
2317Tomas EngströmSWESMK HedemoraSäterChrysler Stratus13, STCC01:05.461Chrysler Racing Team Sweden
2418Nettan Lindgren-JanssonSWEBotkyrka MKRönningePeugeot 40614, STCC01:06.961Ross Racing
2535Tobias JohanssonSWESMK HedemoraKrylboAudi A4 Quattro ST12, SC01:07.146ACE Competition AB
2631Jimmy BohlinSWEKarlskoga MFKarlskogaNissan Primera ST13, SC01:40.486Bohlin Racing

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT