EM Oldtimer Festival Anderstorp 2000
Historic Touring Cars, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Scandinavian Raceway
Tävlingsdatum:
Lördag 3 juni 2000
Tävlingsledare:
Peter Sanell
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
Historic Touring Cars
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:58.267, Bo Warmenius
Domare:
John Felix
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
STD-65 CT10 F ö2500
STD-65 CT7 F 1001-1300
STD-65 CT8 F 1301-1600
STD-65 CT9 F 1601-2500
Pole Position:
#1 Bo Warmenius
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Lotta Mortensson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
11Bo Warmenius
Ulf Larsson
SWE
SWE
Taxinge MK
Ulricehamns MK
Gnesta
Fristad
Ford Cortina Lotus1, CT8 F01:58.267Stefan Aronsson Racing
230Mikael "Micke" Gustavsson
Carl "Calle" Gustavsson
SWE
SWE
Hyllinge MS
Hyllinge MS
Görslöv
Gladsax
Ford Cortina Lotus2, CT8 F01:59.256 
391Bo A Bergström
Per "Pelle" Brusebäck
SWE
SWE
RHK
Karlskoga MF
Lindesberg
Örebro
Ford Mustang1, CT10 F02:00.317Trygg Hansa AB
42Wolfgang Schachinger
Richard Bremmekamp
AUT
GER

 
Altenhofen
BMW 1800 Ti1, CT9 F02:00.479Scuderia Bavaria
542Niklas Johansson
Hans Edvinsson
SWE
SWE
Anderstorp RC
Hyllinge MS
Anderstorp
Knislinge
Austin Cooper S1, CT7 F02:01.263Keeper Motorsport
69Lars Fritz
Ulf "Doc" Lindberg
SWE
SWE
RHK
KAK
Simrishamn
Harlösa
BMC Cooper S2, CT7 F02:01.743 
748Hans Söderholm
Yvonne Söderholm
SWE
SWE
RHK
RHK
Vårby
Vårby
BMC Cooper S3, CT7 F02:02.611 
86Chris Lewis
Jonathan Lewis
GBR
GBR
RAC
RAC
Leeds
York
Austin Cooper S4, CT7 F02:02.952Scuderia Avus Ev.
924Sebastian Wrethagen
Eric Marcusson
SWE
SWE
MK Gutarna
BMC MSC
Katthammarsvik
Ösmo
BMC Cooper S5, CT7 F02:03.31SW Race Cars
103Peter Stöhrmann Sr.
Reimer Stöhrmann
GER
GER
DMSB
ADAC
Hobbersdorf
Seeth-Ekholt
Ford Cortina Lotus3, CT8 F02:03.384 
1169Matthias Oertz
Marco Theil
GER
GER

Hamburg
Hamburg
Alfa Romeo 1600 GTA4, CT8 F02:03.397 
1238Nils Holmer
Ulf von Hauswolff
SWE
SWE
RHK
Hyllinge MS
Stockholm
Viken
Austin Cooper S6, CT7 F02:03.664Keeper Motorsport
135Dieter Dahlemann
Peter Baldwin
GER
GBR

Berlin
Morris Cooper S7, CT7 F02:03.814Scuderia Avus Ev.
1480Tapani Koski
Markku Pietilä
FIN
FIN
Historic Race-FIN
Historic Race-FIN
Vantaa
Vihtijärvi
Ford Cortina Lotus5, CT8 F02:04.382 

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT