Rudskogen Asfalt Classic 2019
Roadsport, Heat 2, 9 varv

Serie:
SPVM
Bana:
Rudskogen
Tävlingsdatum:
Söndag 18 augusti 2019
Tävlingsledare:
Geir Tyskeberget
Heat:
Roadsport
Längd i km:
28.953 km
Snabbaste varv:
1:35.835, Magnus Mårtenson
Domare:
Thomas Michelsen
Klass:
Roadsport A
Roadsport B
Roadsport C
Verktygsboden Modsport III
Pole Position:
#15 Magnus Mårtenson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Laila Tyskeberget

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
115Magnus MårtensonSWEMSCC
HöllvikenMk Indy/Morty 71, A01:35.83516:56.799  
216Lars MacklinSWESSK
BrottbyHult Healey Special2, A01:36.93317:10.663913.873 
3189Michael StegmannDENHMS - DK
VedbaekDatsun 240Z1, B01:39.2517:15.811919.021 
42Peter AnderssonSWEMK Ran
AskersundChevrolet Corvette Z063, A01:38.22317:16.342919.552 
568Martin GistellSWEBMW CSM
Stora HögaBMW Z3 2.8 Coupé2, B01:38.85717:19.422922.632Wheelbase
648Jonas JonssonSWELinköpings MS
NorrköpingMk Indy 73, B01:40.14817:21.654924.864Röjmon Racing
790Christoffer WaernSWESVKG
FrillesåsMazda MX-51, C01:41.22917:28.939932.149 
889Erik BlixtSWEMX-5 RC
KumlaMazda MX-52, C01:41.13717:30.556933.766 
928Björn NymanSWESVKG
VänersborgCaterham 74, A01:40.94317:31.254934.464 
1012Torbjörn IsakssonSWESHRA Jönköping
NorrahammarChevrolet Corvette C5 Z065, A01:42.68917:46.803950.013 
1159Max LindblomSWEKarlskoga MF
KarlstadTriumph TR24, B01:43.99817:47.445950.655 
12167Hans DrangelSWEMSCC
StockholmMazda MX-53, C01:44.70917:49.679952.889 
1382Anders TräffSWEMX-5 RC
EnköpingMazda MX-54, C01:43.20817:49.729952.939 
1491Gustav LarssonSWELessebo MK
SkruvGinetta G201, MIII01:44.94318:01.99691:05.206 
1594Lennart Krüger SWEFalkenbergs MK
HåltaMazda MX-55, C01:46.36318:04.68191:07.891 
1670Daniel NymanSWEToarps MK
LjungMazda MX-56, C01:46.74118:05.44791:08.657Borås Gentlemän
1765Ulf WärnbergSWESVKG
NossebroMazda MX-57, C01:48.8218:17.69191:20.901 
1858Per FosseliusSWEKarlskrona MRK
LyckebyMazda MX-58, C01:47.35218:18.97291:22.182 
1952Inge JohnsonSWESSK
NossebroMazda MX-59, C01:51.2218:34.91191:38.121 
2080Anders BjörnsonSWESVKG
TrollhättanGinetta G202, MIII01:51.26818:35.50791:38.717 
2167Rolf DawidzonSWEMSCC
VejbystrandMG GTS5, B01:51.91218:40.85291:44.062 
2296Andreas EkvallSWEGröndal MSK
HallstahammarGinetta G403, MIII01:44.8114:26.5777DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF13Gunnar ÖstlundSWEBMW CSM
KarlskogaBMW M3 E46, A 04:55.6271 
DNF51Jonas GräfSWEMX-5 RC
EnköpingPorsche 924 RS2, B 02.124Boga Racing Team

Tiderna är producerade av: Timekeeping.no