Gelleråsloppet Karlskoga 1985
MC 500cc Debutant, Startlista

Serie:
Roadracing
Bana:
Gelleråsbanan
Tävlingsdatum:
Söndag 25 augusti 1985
Tävlingsledare:
Lars Fridlund
Heat:
MC 500cc Debutant
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
Ej specificerad
Domare:
Marianne Kjellmodin-Grimborg
Klass:
MC 350cc Debutant
MC 500cc Debutant
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Yvonne Forsman

  Visa klassindelad lista


SnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassAnmälare
1Ronney KrantzSWEMS Stockholm
 Yamaha0, 350cc D 
2Maria SandellSWEFMCK Strängnäs
 Yamaha0, 350cc D 
3Svante TeleniusSWEGröndahls MCK
 Yamaha0, 350cc DMarks MC & Motor
5Thomas JohanssonSWEAnderstorp RC
SmålandsstenarYamaha0, 350cc D 
6Hans ÖstmanSWEVästra MK
 Yamaha0, 350cc D 
7Anders ÖstmanSWEVästra MK
 Yamaha0, 350cc D 
8Johan KraftSWEVästra MK
 Yamaha0, 350cc D 
9Lennart SkagerlingSWEVästra MK
 Yamaha0, 350cc D 
10Karl EhrenholmSWEVästra MK
 Yamaha0, 350cc DAuto Sport
11Per LiljegrenSWEJärva MK
 Yamaha0, 350cc DAuto Sport
12Conny ErikssonSWEKarlskoga MK
 SAKNAS0, 350cc D 
14Lennart ErikssonSWEKarlskoga MK
 Yamaha0, 350cc D 
15Lars-Erik SandbergSWEVäxjö MS
 Yamaha0, 350cc D 
16Lars AdolfssonSWEKalmar MK
 Yamaha0, 350cc D 
17Jonas NiseSWEVästra MK
 Yamaha0, 500cc D 
18Leif MobergSWEKarlskoga MK
 Yamaha0, 350cc D 
19Mats MelanderSWEVästra MK
 Yamaha0, 350cc DHallman & Eneqvist Motor AB
20Micael AnderssonSWELinköpings MS
 Yamaha0, 350cc D 
21Ewa HöglundSWENynäshamns MCK
 Yamaha0, 350cc D 
22Jan IsraelssonSWEVästra MK
 Yamaha0, 350cc D 
23Janne BrorssonSWEHappiness MCC
 Yamaha0, 350cc D 
24Roger RuudNORAsker/Bærum
 Yamaha0, 350cc D 
25Conny ÖrnellSWEKarlskoga MK
 Yamaha0, 350cc D 
26Pontus de VerdierSWEKarlskoga MK
 Yamaha0, 350cc D 
27Mats ÖströmSWEVästra MK
 Yamaha0, 350cc D 
28Sune PalmqvistSWEVästra MK
 Yamaha0, 350cc D 
29Stefan JanssonSWEKarlskoga MK
 Yamaha0, 350cc D 
30Göran EmretssonSWELinköpings MS
 Yamaha0, 350cc D 
31Stefan PerssonSWEVästra MK
 Yamaha0, 350cc D 
32Jari HeinonenKarlskoga MK
 Yamaha0, 350cc D 
33Bertil JohanssonSWELinköpings MS
 Yamaha0, 350cc D 
34Glenn SjöbomSWESundsvall MCC
 Suzuki0, 500cc D 
35Lars Göran WestinSWESundsvall MCC
 Yamaha0, 500cc D 
36Ulf JohnssonSWEKortedala MK
 Yamaha0, 500cc DBike Trollhättan
37Kent SyrténSWEFMCK Göteborg
 Yamaha0, 500cc D 
38Anders LöfSWEKortedala MK
 Yamaha0, 500cc DMC-Huset Malmö
39David LarssonSWEKarlskoga MK
 Suzuki0, 500cc D 
40Roger NymanSWEVästra MK
 Yamaha0, 500cc D 
41Tor GullbergSWEKarlskoga MK
 Suzuki0, 500cc D 
42Sune PetterssonSWELinköpings MS
 Yamaha0, 500cc D 
43Sylve HaraldssonSWEHyllinge MS
 Suzuki0, 500cc D 
44Bengt LindSWEHyllinge MS
 Yamaha0, 350cc D 
45Magnus PanningSWELinköpings MS
 Yamaha0, 500cc D 
46Staffan JanssonSWEMK Falkarna Gamleby
 Yamaha0, 500cc D 
47Bo BorgSWEAnderstorp RC
 Yamaha0, 500cc D 
48Stefan NilssonSWEKarlskoga MF
SundbybergYamaha0, 500cc D 
49Gerhard NordströmSWEVästra MK
 Suzuki0, 500cc D 
50Mats WesterlundSWEFMCK Stockholm
 Laverda0, 500cc D 
51Jonas WallinSWEVästra MK
 Yamaha0, 350cc D 
52Niklas KarlssonSWE
 Yamaha0, 500cc D 
53Ulf HellstenSWEVästra MK
 Yamaha0, 500cc D 
54Åke DahliSWEMCK Touring Borlänge
 Suzuki0, 500cc D 

Tiderna är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb