STCC & SPVM Kanonloppet Karlskoga 2018
Verktygsboden Modsport, Heat 2, 14 varv

Serie:
SPVM
Bana:
Gelleråsen Arena
Tävlingsdatum:
Söndag 19 augusti 2018
Tävlingsledare:
Börje Blomén
Heat:
Verktygsboden Modsport
Längd i km:
33.6 km
Snabbaste varv:
1:07.54, Jonas Jansson
Domare:
Bosse Runbjörk
Klass:
Verktygsboden Modsport I
Verktygsboden Modsport II
Verktygsboden Modsport III
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Hans Eirefelt

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
11Jonas JanssonSWEKarlskoga MF
KarlskogaChevrolet Corvette Z061, I01:07.5416:12.71814 Team CRS
261Toni BerggrenSWEKarlskoga MF
KarlskogaChevrolet Corvette C5 Z061, II01:09.93216:36.3951423.677Team CRS
344Leif AnderssonSWEKullings MS
VårgårdaToyota Celica GT22, II01:10.25916:40.6451427.927 
447Bo JohanssonSWESSJ Jönköping
JönköpingChevron GR83, II01:10.16916:40.9441428.226 
534Fredrik StrömSWEKarlskoga MF
KarlskogaBMW M3 E364, II01:10.61416:41.9821429.264 
699Niklas MårtenssonSWEMSCC
TomelillaPorsche 944 Turbo5, II01:10.49116:43.1791430.461 
788Fredrik OlssonSWEMSCC
TrelleborgGinetta G20R6, II01:10.79816:58.6191445.901 
862Kent HeijelSWEMX-5 RC
KilMazda MX-51, III01:12.50317:15.887141:03.169 
968Björn AxelssonSWEClub Alfa Romeo
NyköpingAlfa Romeo 2000 GTV7, II01:13.66317:26.647141:13.929 
1076Arne NymanSWESVKG
VargönPorsche 944 S22, III01:14.49916:20.353131v 
1196Andreas EkvallSWEGröndal MSK
HallstahammarGinetta G20 3, III01:15.34816:34.734131v 
1278Olle OlssonSWEKarlskoga MF
ArvikaGinetta G20 4, III01:14.83116:40.407131v 
1393Robin WärmlundSWEKarlskoga MF
KarlstadBMW M3 E365, III01:15.71917:17.71131v 
1421Karl-Arne KällströmSWEBMW CSM
SandvikenGinetta G406, III01:15.61517:28.523131v 
1580Anders BjörnsonSWESVKG
TrollhättanGinetta G207, III01:21.08516:33.607122v 
1655Kent SamuelssonSWENorrahammars MK
NorrahammarGinetta G408, III01:21.89114:05.9310DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF98Johan ArmskoghSWEÖrebro RC
ÖrebroBMW M3 E92, II01:09.23809:16.5898 
DNF66Joakim StridSWEAnderstorp RC
LimmaredGinetta G20, III   
DNS83Bertil ThorssonSWEMSCC
GärsnäsMazda MX-5, III   
DNS95Per GustavssonSWEKarlskoga MF
LaxåBMW M3 E36 GTR V8, I   


Announcements:

PlSnrFörareAnledning
1421Karl-Arne Källström15 sekunders tidstillägg för tjuvstart.
DNF66Joakim StridBromsarna låste sig.
1393Robin Wärmlund30 sekunders tillägg pga ojuste körning.

Tiderna är producerade av: Motorsports & Event Timekeeping