Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2002
STD & GT/GTS 1966-1990, Kval

Serie Bana Tävlingsdatum Tävlingsledare
Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Lördag 13 juli 2002
Tävlingsledare:
Kåge Schildt
Heat Längd i km Snabbaste varv Domare
Heat:
STD & GT/GTS 1966-1990
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:05.471, Rolf Johansson
Domare:
Lennart Lindström
Klass Pole Position Publik Tävlingssekreterare
Klass:
GT/GTS 66-71 GT15/20 G 1301-1600
GT/GTS 72-76 GT24/29 H 1150-1300
GT/GTS 72-76 GT25/30 H 1301-1600
GT/GTS 72-76 GT26/31 H 1601-2500
Racersportvagnar H & I
STD 66-71 CT12/17 G 1151-1300
STD 66-71 CT13/18 G 1301-1600
STD 66-71 CT14/19 G 1601-2500
STD 72-76 CT24/29 H 1601-2500
STD 72-76 CT25/30 H ö2500
Pole Position:
#45 Rolf Johansson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Leif Jespersson

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
145Rolf JohanssonSWERHKSaltsjö BooMarch 84S1, RSHI01:05.471Nacka Biltrim
267Rune TobiassonSWESotenäs MKFjällbackaBMW 3.5 CSL1, CT25/30 H01:06.7Förenade Bil AB
328Anders BergerSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort RS 16001, CT24/29 H01:08.282 
453Magnus PaulssonSWEHyllinge MSBåstadFord Capri RS 31002, CT25/30 H01:08.655 
525Lennart BjörkSWERHKVänersborgFord Escort RS 16002, CT24/29 H01:09.053 
643Erik BergerSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort RS 16003, CT24/29 H01:09.38 
722Kjell WallinSWEAlmunge MKVästerhaningeFord Escort TC1, CT13/18 G01:10.532 
818Mikael "Micke" SödergrenSWETeknis MCÖrebroFord Escort TC2, CT13/18 G01:11.354Mowazet
911Christer JohanssonSWEBengtsfors MCBengtsforsFord Escort Mexico3, CT13/18 G01:11.367 
1078Jan HellbergSWEÖstgöta SKLinköpingMarcos 1600 GT1, GT25/30 H01:11.576 
1126Rikard HasselbladSWERHKAlingsåsBMW 2000 Ti1, CT14/19 G01:12.17402-Depån
1220Ola ÅkessonSWERHKLöddeköpingeFord Escort TC4, CT13/18 G01:13.186 
1340Lennart ElofssonSWEÖstgöta SKLinköpingAlfa Romeo 2000 GTV4, CT24/29 H01:13.222 
1483Sune MalmrosSWESimrishamns MKSimrishamnOpel GT1, GT26/31 H01:14.053 
1581Bo TinghällSWERHKHelsingborgPorsche 914/62, GT26/31 H01:14.061 
168Lars Erik "Atte" ÅkerstenSWESVKGV:a FrölundaMini 1275 GT1, CT12/17 G01:14.859 
1724Roland FalkenbäckSWERHKÄngelholmAlfa Romeo 1750 GTV5, CT24/29 H01:15.149 
1816Sture DanielssonSWERHKEskilstunaFord Escort TC5, CT13/18 G01:15.231 
1941Per LöverydSWESVKGLandvetterAlfa Romeo GTV6, CT24/29 H01:15.419 
2030Sören GunnarssonSWEÖrebro RCÖrebroFord Escort RS 16007, CT24/29 H01:15.587 
2146Anders AgforsSWESVKGKungälvAlfa Romeo Giulia Sprint GT Veloce6, CT13/18 G01:16.577 
2282Hans EdinSWEHyllinge MSFörslövMGB GT3, GT26/31 H01:17.125 
2370Stefan SvenssonSWEVäxjö SVKVäxjöFiat Abarth Scorpione1, GT24/29 H01:17.909 
2421Thomas BengtssonSWESVKGAlingsåsAlfa Romeo Giulia GT7, CT13/18 G01:19.371 
2561Anders PerssonSWERHKBrommaChevrolet Camaro3, CT25/30 H01:19.498 
2679Bruno OlssonSWEBengtsfors MCSkåpaforsSAAB Sonett V41, GT15/20 G01:20.024 
2739Tage JohanssonSWERHKAlingsåsVolvo Amazon (122S)2, CT14/19 G01:20.241 
2842Ulf "Speedman" AnderssonSWESVKGGöteborgVolvo 1423, CT14/19 G01:21.409 

Tiderna är producerade av: AHG Timekeeping

Design by Bloms IT