Falkenberg Classic Final 2016
Verktygsboden Modsport, Heat 1, 15 varv

Serie:
SPVM
Bana:
Falkenberg
Tävlingsdatum:
Söndag 18 september 2016
Tävlingsledare:
Ulf Sanell
Heat:
Verktygsboden Modsport
Längd i km:
27.6 km
Snabbaste varv:
45.432, Peter Eriksson
Domare:
Reine Eriksson
Klass:
Verktygsboden Modsport I
Verktygsboden Modsport II
Verktygsboden Modsport III
Pole Position:
#25 Peter Eriksson
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund

  Visa klassindelad lista


PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvDiffAnmälare
125Peter ErikssonSWEHyllinge MS
FlyingePorsche 991 Cup1, I45.43211:45.24915  
230Alexander PfisterSWESSK
AlingsåsLotus Europa VQ35DE2, I45.93411:51.1041505.855Hemsjö Tältservice
34Bengt JohanssonSWEKalmar SVK
VassmolösaAC Cobra3, I45.80911:52.071506.821 
4944Peter SandénSWESVKG
ValldaPorsche 944 Turbo4, I47.02412:07.4831522.234 
529Sven-Åke LarssonSWEFalkenbergs MK
FalkenbergPorsche 997 Cup5, I46.90312:09.4011524.152 
612Nicklas JohanssonSWEHässleholms MK
TormestorpLotus Super 71, III48.67312:31.3291546.08 
799Niklas MårtenssonSWEMSCC
TomelillaPorsche 944 Turbo2, III48.82411:47.227141v 
846Pär FredrikssonSWESkaraborgs SVK
VarbergPorsche 944 S23, III49.94812:03.457141v 
974Thomas LarssonSWEMSCC
KävlingePorsche 944 Turbo4, III49.47112:03.871141v 
1088Fredrik OlssonSWEMSCC
TrelleborgGinetta G20 5, III50.3312:06.239141v 
11161Gert SeverinssonSWEFalkenbergs MK
EldsbergaBMW M3 E361, II49.80512:11.238141v 
1226Melwin NilssonSWEHyllinge MS
TomelillaGinetta G20 6, III51.57812:18.496141v 
1396Andreas EkvallSWEGröndal MSK
HallstahammarGinetta G20 7, III51.03512:20.422141v 
1455Niklas FalkSWESVKG
KungsbackaMazda MX-58, III51.84412:29.474141v 
1582Lars EngvallSWEFalkenbergs MK
FalkenbergPorsche 944 S29, III52.6611:50.233132v 
1677Johan HedströmSWEMX-5 RC
LinköpingMazda MX-510, III52.95312:02.702132v 
1794Malin ErikssonSWESkövde MK
SkövdeCaterham 711, III54.54312:22.517132v 
1871Olof WijkSWEFalkenbergs MK
HalmstadHonda CRX12, III54.74612:26.207132v 
197Niklas KristianssonSWEFalkenbergs MK
VessigebroGinetta G4013, III52.39710:13.2711DNF 


Not classified:

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvTidVarvAnmälare
DNF47Bo JohanssonSWESSJ Jönköping
JönköpingChevron GR8, II47.56108:00.2818 
DNF62Kent HeijelSWEMX-5 RC
KilMazda MX-5, III50.69202:57.4413 
DNS45Krister Andero(Andersson)SWESSK
FalköpingPorsche Boxster, II   
DNS81Ulf AnderssonSWEFalkenbergs MK
UgglarpMazda MX-5, III  Lassagård Racing Team

Tiderna är producerade av: MB Racesupport AB