Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2011
Formula Slicks, Kval

Serie:
RHK
Bana:
Ring Knutstorp
Tävlingsdatum:
Fredag 8 juli 2011
Tävlingsledare:
Robin Wachman
Heat:
Formula Slicks
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
1:12.629, John Frederiksen
Domare:
Ej angivet
Klass:
Formel Opel Lotus
Formula 2 72-84
Formula 3 71-73
Formula 3 87-90
Formula Ford 2000
Sports 2000
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Camilla Heijel


Visa standardlista


Formel Opel Lotus

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
110John FrederiksenDENHMS - DK
GreveFormel Opel Lotus1, FO1a01:12.629 
28Ib RasmussenDENHMS - DK
TisvildelejeFormel Opel Lotus2, FO1a01:19.33Castrol Shop Team Vantage
37Dan JohanssonSWEKarlskoga MF
NorrköpingFormel Opel Lotus3, FO1a01:19.481 
46Bo BrøndumDENHMS - DK
HillerødFormel Opel Lotus4, FO1a01:20.568Castrol Shop Team Vantage


Sports 2000

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
143Joakim BergmanSWEAnderstorp RC
HalmstadTiga SC791, S200001:14.224 
241Dagfinn LarsenNORNSK
ÅrosTiga SC782, S200001:15.671 
360Niklas JohanssonSWEAnderstorp RC
AnderstorpTiga SC813, S200001:16.937 
444Ulf von HauswolffSWEHyllinge MS
VikenTiga SC794, S200001:16.93902-Depån AB
559Lars-Gunnar "Vegas" JohanssonSWEAnderstorp RC
AnderstorpTiga SC815, S200001:17.06 
650Håkan R HolmbergSWEKAK
StockholmLola T4926, S200001:20.177 
764Kåre MinnberghSWERHK
UppsalaTiga SC827, S200001:20.243 
84Michael SundinSWEMK Scandia
StockholmTiga SC798, S200001:22.44 
991Johnny JohanssonSWERHK
ÄlvsjöTiga SC869, S200001:22.443 
1089Cai GotfredSWEMSCC
HöllvikenLola T59610, S200001:28.877 
1165Jan AnnebjörkSWEBengtsfors MC
ÅrjängTiga SC7911, S200001:29.469 


Formula Ford 2000

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
114Ole VejlundDENASK
NivåReynard SF871, FF/3b-d01:15.068 
211Leif JørgensenDENHMS - DK
HundestedReynard SF842, FF/3b-d01:15.233 
32Lars ClasenDENHMS - DK
HallarôdReynard SF873, FF/3b-d01:15.398 
488Tomas OtterbergSWERHK
VästeråsVan Diemen RF814, FF/3b-d01:15.807 
522Niels Jørgen JørgensenDENHMS - DK
OdenseReynard SF845, FF/3b-d01:16.124 
681Billy ÅkebrinkSWEKristianstads KK
RydVan Diemen RF816, FF/3b-d01:17.916 
787Göran SprinchornSWEHyllinge MS
StehagReynard SF847, FF/3b-d01:20.075 


Formula 3 87-90

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
167Roger JohanssonSWESMK Uppsala
BjörklingeReynard 883 Tom´s Toyota1, F 3/501:15.109 


Formula 2 72-84

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
121Torgny JohanssonSWEKarlskoga MF
NyköpingMarch 8021, F 2/501:23.349 


Formula 3 71-73

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvAnmälare
11Ole HolstDENHMS - DK
RoedovreBrabham BT411, F 3/301:27.405 

Tiderna är producerade av: Race Consulting