SSK-Final Kinnekulle 2018
SSK Klass 2, Kval

Serie:
SSK-Serien
Bana:
Kinnekulle Ring
Tävlingsdatum:
Lördag 29 september 2018
Tävlingsledare:
Börje Blomén
Heat:
SSK Klass 2
Längd i km:
0 km
Snabbaste varv:
55.924, Robert Persson
Domare:
Håkan Junfors
Klass:
SSK Classic Racing
SSK Classic Standard
SSK Klass 1
SSK Klass 2
SSK Klass 3A
Pole Position:
Ej angivet
Publik:
Ej angivet
Tävlingssekreterare:
Monki Eklund


Visa standardlista


SSK Klass 3A

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvVarvAnmälare
155Robert PerssonSWEKarlskoga MF
KristinehamnWestfield Aerorace1, 3A55.924 
266Joel ThorenSWEBMW CSM
MölnlyckeBMW M3 E362, 3A56.708 
321Petter WejsfeltSWELidköpings KK
LidköpingBMW 330i E463, 3A56.752 
476Ingemar LinuzonSWEBorås MK
KinnaAudi S24, 3A57.862 
593Robin WärmlundSWEKarlskoga MF
KarlstadBMW M3 E365, 3A58.192 
642Anders KjellbergSWEKarlskoga MF
EnköpingBMW 330i E466, 3A58.596 
779Henrik SondellSWEKarlskoga MF
StockholmBMW 320i E467, 3A59.674 
873Fredrik "Direktör´n" MörkSWEKarlskoga MF
EnköpingBMW 328i E368, 3A01:03.782 


SSK Classic Racing

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvVarvAnmälare
14Richard ErikssonSWEKatrineholms MK
KatrineholmVolvo 2441, Classic R58.153Eriksson Konsult Katrineholm AB
238Jörgen AdlénSWESSK
JärnaFord Escort2, Classic R58.783 
3133Ulf "Speedman" AnderssonSWESVKG
GöteborgVolvo 1423, Classic R59.603 


SSK Klass 2

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvVarvAnmälare
 15Roger EkmanSWESSK
GråboHonda CRX0, Kl2 14 
26Malin Hellman (Johansson)SWETeam Skogsåkarna
FalkenbergBMW M3 E361, Kl258.581 
364Anders ”Strimma” SvenssonSWEV:a Östergötlands MK
LinköpingBMW 320i E462, Kl258.584 
487Gunnar OlársSWERasbo MK
AlundaVauxhall Chevette3, Kl258.836A.R.C Motorsport
544Hans FridénSWEAnderstorp RC
AnderstorpBMW 320i E364, Kl259.391 
677Richard EdbergSWESSK
JönköpingMazda RX75, Kl201:00.323 
712Mikael LevanderSWESSK
StenstorpOpel Kadett6, Kl201:00.404 
85Ingvar NilssonSWEHällefors MK
HälleforsFord Escort Mk27, Kl201:00.542 
98Svante LundkvistSWEBohus RC
SkepplandaOpel Ascona B8, Kl201:00.57Junkworx


SSK Classic Standard

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvVarvAnmälare
1142Benny PetterssonSWEÖrebro RC
SköllerstaVolvo 1421, Classic S01:02.872Opus Bilprovning


SSK Klass 1

PlSnrFörareLandKlubbOrtFordonPl i klassSnabbaste varvVarvAnmälare
117Ella BenjeSWERasbo MK
HuskvarnaVW Golf V1, Kl101:03.398 

Tiderna är producerade av: Stockholms Sportvagnsklubb