STCC Anderstorp 1999
GTR, Heat 2, 8 laps

 

Results

Pl Snr Driver Country Club City Vehicle Class Best laptime Time Laps Diff Notifier
125Fredrik SundbergSWEKalmar SVKLjungbyholmPorsche 993 GT2GT201:37.6213:08.6518Team Motorbörsen/4 Sale
24Bo "Bosse" JonassonSWEHyllinge MSHasslarpPorsche 993 GT2GT201:39.00213:38.202829.551
322Jarl WermelinSWESorsele MKSorseleChevrolet CamaroGT201:40.90913:46.222837.571
421Stefan PfisterSWESSKAlingsåsPorsche 944 TurboGT201:43.00413:56.499847.848
532Niklas LovénSWEAnderstorp RCVäxjöPorsche 993 RSRGT301:43.24713:58.457849.806Bilsport & MC Specialförsäkringar
65Björn AnderssonSWEPCSRHuddingePorsche 911 TurboGT201:43.35813:58.543849.892
731Micael LjungströmSWEMK ScandiaKöpingPorsche 993 RSRGT301:46.80314:27.55781:18.906Team Ferrita Racing
838Claes LundSWEFalkenbergs MKVarbergPorsche 964 RSRGT301:47.48614:41.24981:32.598
933Anders RoosSWEMK ScandiaVaxholmPorsche 968 TurboGT301:48.57814:49.2581:40.599Roos Racing Team AB
1034Jens TjärnlundSWEKarlskoga MFStockholmPorsche 993 RSRGT301:44.47114:56.22981:47.578KMS-Kristoffersson Motorsport
1110"Doktor" Lennart PehrsonSWEKAKEnebybergPorsche 993 GT2GT201:37.16611:29.6137DNFKMS-Kristoffersson Motorsport
1216Hans TullstenSWEPCSRÖsterskärTVR TuscanGT201:43.29812:14.4727DNF

Not classified

Pl Snr Driver Country Club City Vehicle Class Best laptime Time Laps Diff Notifier
DNF3Jimmy LarssonSWESSKAnderslövFord GTD 40GT2DNF
DNF6Hans "Hasse Z" BerglundSWEGöteborgs MFV:a FrölundaPorsche 935GT201:43.106DNFHubert Racing Sweden AB
DNF8Henrik RoosSWEPCSRLidköpingChrysler Viper GTS-RGT201:39.375DNFChrysler Viper Team
DNF19Eric HolmquistSWEMGCCEslövMarcos LM 500GT2DNFTeam Total
DNF2Tony JohanssonSWETeam 13GöteborgPorsche 911 TurboGT201:37.63104:55.625DNF
DNF15Kjell KarlssonSWEKarlskoga MFSpångaChevrolet CamaroGT201:41.41410:21.884DNFBohlin Racing


Additional information
Series: Laps: Racedate:
STCC 8 Sunday, august 1:th, 1999
Heat Distance Fastest lap:
GTR 32.2 km 1:37.166, "Doktor" Lennart Pehrson
Class: Type: Visitors:
GTR GT2
GTR GT3
Heat 2 15000

Competition leader: Peter Sanell   Judge: Alf Nordin   Competition secretary: Jeane Gustavsson
These results are produced by: AHG Timekeeping