Falkenberg Classic Final 2018
Standard-65 1000cc, Qualify 1, 0 laps

 

Results

Pl Snr Driver Country Club City Vehicle Class Best laptime Notifier
160Tobias StåhlbergSWEKAKStockholmBMC Cooper 970 SCT6 F01:11.07IPM Racing
252Torbjörn AnderssonSWEFalkenbergs MKFalkenbergMorris Cooper 970 SCT6 F01:11.095
346Per SkårnerSWEVäxjö SVKKäringerydFiat Abarth 1000 TCCT6 F01:11.377
453Jan Gunleik KilenNORNSKNykirkeAustin Cooper S CT6 F01:12.149
554Bruno HelgessonSWERHKHarplingeAustin Cooper 970 SCT6 F01:12.566
626Lennart NilssonSWEKils MK BilKilSAAB 96 SportCT6 F01:12.947
743Per Ola PerssonSWERHKHalmstadSAAB 96CT6 F01:12.97Persson & Partners AB
862Ulf SvenssonSWESVKGÄlvängenSAAB 96CT6 F01:13.152
950Reinhold DaubnerSWEKolsva MSArbogaFiat Abarth 1000 CorsaCT6 F01:13.579
1061Pertti Kurki-SuonioFINAhveniston AUHämeelinnaSAAB 96 Monte CarloCT6 F01:14.025
111Peter KumlinSWERHKVinönAustin A35CT1 E01:14.949
1228Krister WigrenSWEArlövs MCLöddeköpingeSAAB 96 SportCT6 F01:14.962
139Jan ChristiansSWERHKBorlängeAustin A40 FuturaCT1 E01:14.992
1455Anne Grete DahlNORNSKNykirkeAustin Cooper 970 SCT6 F01:15.847
156Mats BerglindSWEKarlskoga MFVintrosaSAAB 96CT1 E01:16.192Team Rost & Rök
1651Tore LyseboNORHistorisk Racing NorgeSandefjordFiat Abarth 1000CT6 F01:16.425
1749Peter NylénSWERHKTrollhättanSAAB 96 SportCT6 F01:16.471Knalle Racing
1815Kenneth NilssonSWERHKTeckomatorpSAAB 96CT1 E01:16.68
1931Gert KronborgSWESvedala MKYstadSAAB 96CT6 F01:17.294
2036Lars-Erik DanielssonSWEMSK HammarenSurahammarSAAB 96 SportCT6 F01:17.49
2113Tobias SvanbergSWEBengtsfors MCFrändeforsAustin A35CT1 E01:19.193Swan Hill Racing
224Per HågemanSWERHKMalmöSAAB 93BCT1 E01:19.445No Racing Team

Not classified

Pl Snr Driver Country Club City Vehicle Class Best laptime Notifier
DNS7Gustaf StenquistSWERHKHalmstad Fiat Abarth 850 TCCT1 E
DNS30Christer OlssonSWETomelilla MKTomelillaSAAB 96 SportCT6 F


Additional information
Series: Laps: Racedate:
RHK 0 Saturday, september 15:th, 2018
Heat Distance Fastest lap:
Standard-65 1000cc 0 km 1:11.07, Tobias Sthlberg
Class: Type: Visitors:
1000cc Period E
1000cc Period F
Qualify 1

Competition leader: Ulf Sanell   Judge: Reine Eriksson   Competition secretary: Monki Eklund
These results are produced by: MB Racesupport AB