SSK + SM Mantorp Park 1984
Super Saloon, Race, 12 laps

 

Results

Pl Snr Driver Country Club City Vehicle Class Time Laps Diff Notifier P
139Mats Lind√©nSWEKAKSundbybergPorsche 935 TurboSSŲ200016:5912OK Racing9.0
234Bo "Ridas" Ridstr√∂mSWESSJ J√∂nk√∂pingMullsj√∂Chevrolet CamaroSSŲ200017:12.41213.4Bo Ridstr√∂m Racing6.0
335Thomas GunnarssonSWEKAKVaggerydChevrolet CamaroSSŲ200017:22.11223.1Ess Racing Team4.0
433Lennart PerssonSWEGöteborgs MFGöteborgLotus Europa S1SS200018:23.3121:24.3Auto Alfa Racing9.0
536Anders BoströmSWEHässleholms MKHässleholmTalbot Rallye TurboSS2000111 varvErgoswede Racing Team6.0
646Christer SimonsenSWESSKPartilleBMW 320 E21SS2000111 varvTeam CMS Racing4.0
73Onni KreiviSWESVKGGråboFord Capri Mk1SS2000111 varv3.0
85Inge JohnsonSWESSKNossebroFord Capri Mk1SS2000111 varvFreight Master0.0
915Ingvar JohanssonSWEAnderstorp RCGislavedVolvo Amazon (122S)SS2000111 varv1.0
1042B√∂rje SkinnarSWESSKStockholmPorsche 935SSŲ2000102 varv3.0
1110Håkan AllrinSWESödra AKMalmöBLMCSS2000102 varv0.0

Not classified

Pl Snr Driver Country Club City Vehicle Class Time Laps Diff Notifier P
DQ2John Erik √ĖbergSWESSK√ĖsmoVolvo Amazon (122S)SS200017:1111DQ0.0
DNF47Kaj HildingSWEAnderstorp RCSm√•landsstenarChevrolet Corvette C3SSŲ20008DNF2.0
DNF41Peter Sand√©nSWESVKGValldaOpel CommodoreSSŲ20005DNFM-Sport/GS-Styling1.0
DNF45Gert PetterssonSWEJärfälla MKJärfällaFord Escort Mk2SS20004DNFAvelan Racing Heads0.0
DNF6John A JohansenNORNMK KongsbergKongsbergVolvo 343SS20002DNF0.0
DNF32J√ľrg B√§chiSWERHK√ĄltaOpel Manta BSSŲ20001DNF0.0


Announcement

Pl Snr Driver Vehicle Comment
DQ2John Erik √ĖbergVolvo Amazon (122S)Diskad vid teknisk efterkontroll d√• det visade sig att √Ėberg hade f√∂r stor motor f√∂r den lilla klassen, som han hade anm√§lt sig till.
DNF32J√ľrg B√§chiOpel Manta BBr√∂t i ledning efter ett varv d√• en kylarslang brast!


Additional information
Series: Laps: Racedate:
Ingen serie 12 Sunday, june 10:th, 1984
Heat Distance Fastest lap:
Super Saloon 37.272 km
Class: Type: Visitors:
Super Saloon 2000cc
Super Saloon Ųver 2000cc
Race

Competition leader: Bo Pettersson   Judge: Bo Runbj√∂rk   Competition secretary: Anneli S√∂derholmen
These results are produced by: