Svenskt Sportvagnsmeeting Knutstorp 2008
Formel Äldre, Heat 1, 8 laps

 

Results

Pl Snr Driver Country Club City Vehicle Class Best laptime Time Laps Diff Notifier
165Magnus AhlqvistSWEVÀxjö SVKRydaholmCooper T71F201:09.13810:41.9338
274Hans JĂžrgen KraghDENHMS - DKSĂžllestedLolaFJ/101:10.610:51.014809.081
347Ralf AnderssonSWEHyllinge MSMörarpLola Mk3FJ/201:14.42911:14.766832.833
472Stefan HellströmSWEKalmar SVKKalmarBrabham BT21BF3/201:18.60211:22.617840.684
53Per HÄgemanSWERHKMalmöCooper-Norton Mk12F3/101:26.40911:55.01481:13.081No Racing Team
639Jacob VigelsĂžDENHMS - DKSvendborgMG TAA-D01:22.90971 varv
728Rickard WithSWEKAKStaffanstorpEffyh-JAPF3/101:30.13171 varv
89JĂžrgen WittingDENHMS - DKOdenseMG TCA-D01:27.65571 varv
932Roland HaraldssonSWERHKBorÄsRiley 9 BrooklandsA-D01:34.70271 varv
1033Magnus NeergaardSWEMSCCMalmöRiley 9 BrooklandsA-D01:33.91771 varvNo Racing Team
1151Per-Olof HĂ„kansonSWERHKHĂ€sselbyBugatti T51A-D01:25.10171 varv
1235Jan HanssonSWEMSCCMalmöBugatti T35BA-D01:27.30371 varv
1336Bo LindgrenSWEMSCCTrelleborgMG MagnetteA-D01:30.83771 varv
1453Bengt DahlgrenSWEMSCCFörslövMG MagnetteA-D01:42.59162 varv
1538Glenn BillqvistSWEHyllinge MSHjÀrupMG TAA-D01:36.3846DNF

Not classified

Pl Snr Driver Country Club City Vehicle Class Best laptime Time Laps Diff Notifier
04Brian JolliffeENG500 OwnersSouthamptonCooper Mk9F3/101:24.34553 varv
DNF7Glenn AnderssonSWEHyllinge MSHelsingborgAlfa Dana-JAPF3/15DNF
DNF5HĂ„kan SandbergSWEÅmĂ„ls MKÅmĂ„lRJ 500 MkII VikingF3/11DNF
DNF18Olle LindeSWERHKRĂ„Ă„Cooper Mk10F3/1DNF
DNS34Martin Borch-ChristensenDENHMS - DKSandvedCooper T52FJ/1DNS


Announcement

Pl Snr Driver Vehicle Comment
DNF7Glenn AnderssonAlfa Dana-JAPFel tider i listan!!!
639Jacob VigelsÞMG TATyvÀrr finns inga sluttider pÄ förarna som har kört mindre Àn 8 varv. Förhoppningsvis fÄr vi dem.
165Magnus AhlqvistCooper T71NÄgra förare körde heat 2 tillsammans med Formula Slicks. Nytt banrekord för klassen, 1,09,138.


Additional information
Series: Laps: Racedate:
RHK 8 Saturday, july 5:th, 2008
Heat Distance Fastest lap:
Formel Äldre 16.56 km 1:09.138, Magnus Ahlqvist
Class: Type: Visitors:
Formula 2 47-71
Formula 3 1000cc (64-70)
Formula 3 Midget 46-60
Formula Junior E
Formula Junior F
Förkrigsbilar A-D
Heat 1

Competition leader: Robin Wachman   Judge: Claes-Göran Elofsson   Competition secretary: Leif Jespersson
These results are produced by: AHG Timekeeping